Virusne infekcije probavnog sistema: Kontaminirana hrana najčešći izvor bolesti

Probava-208x198Infekcije probavnog sistema (gastrointestinalne infekcije) prouzrokovane virusima imaju veoma slične simptome bez obzira na to koji virus dovodi do oboljenja. Simptomi uključuju naglu pojavu vodenastih stolica ponekad praćenih povraćanjem i povišenom temperaturom. Često se javljaju grčevi u stomaku kao i gubitak tečnosti koji je naročito značajan kod male djece. U većini slučejeva bolest je samo ograničavajuća i prolazi nakon 3-5 dana. Moguće su i asimptomatske infekcije (bez simptoma). S obzirom da stvaraju kratkotrajan imunitet, ovi uzročnici mogu ponovo dovesti do proljeva kod istih osoba. Nakon unosa preko usta virus se razmnožava u ćelijama crijeva i uništava ih dovodeći do proljeva praćenog gubitkom šećera, soli i vode što dovodi do dehidracije. Virus se najčešće širi sa osobe na osobu fekalno-oralnim putem direktno ili preko kontaminirane vode i hrane. Za prevenciju je neophodan visok nivo lične higijene, naročito kod djece. Virusni gastroenteritisi pojavljuju se u 3 klinička oblika: epidemični gastroenteritis, sporadični gastroenteritis u djece i sporadični gastroenteritis kod odraslih.

Norovirusi su značajni uzročnici epidemijskih proljeva i kod odraslih i kod djece. Put prenosa je fekalno-oralni, a u epidemijama se prenosi preko termički neobrađene hrane i putem zagađene vode. Norwalk virusni gastroenteritisi se javljaju tokom cijele godine. Oboljeli izlučuju viruse u stolici 2 dana nakon ozdravljenja,ali se ne razvija kliconoštvo. Virusi se mogu naći i u povraćanom sadržaju. Virus je visoko kontagiozan. Samo nekoliko virusnih čestica može uzrokovati infekciju < od 7 čestica. Inkubacija bolesti traje 1-2 dana, a može biti i mnogo kraća, do 12 sati. Simptomi se javljaju naglo i traju kratko (od 12 do 60 sati) i uključuju pojavu proljeva, mučnine, povraćanja, blago povišenu temperaturu, grčeve u stomaku, glavobolju, bolove u mišićima i slabost. Dolazi do poremećaja u apsorpciji laktoze, masti i d-ksiloze. Gubitak tečnosti je najčešća komplikacija kod djece i starijih osoba. Imunost traje nekoliko mjeseci, čime se objašnjava zahvaćanje svih dobnih skupina tokom epidemija. Osobe sa krvnom grupom “0” su pod povećanim rizikom za razvoj težih oblika bolesti.

Ovaj virus poznat je po tome što je 2002. god. uzrokovao bolest kod 55 000 ljudi, koji su boravili u hotelima za vrijeme dodijele “Oskara” i što je bio uzročnik epidemije gastroenteritisa među vojnicima tokom vojne operacija “Pustinjska oluja”.

Rotavirusi su glavni uzročnici proljeva kod novorođenčadi i male djece. Starija djeca i odrasli oboljevaju rijetko, obično u okviru porodičnih epidemija. Kod njih je bolest blaža radi ranije stečenog imuniteta. U zemljama s umjerenom klimom rotavirusne infekcije se najčešće javljaju u zimi. Prenosi se fekalno-oralnim putem, ali u obzir dolazi i prijenos hranom, vodom i aerosolom. Zaraženi izlučuju stolicom ogroman broj virusa (1010 čestica na gram fecesa). Infekcijska doza je mala – SAMO 10 VIRUSNIH ČESTICA mogu uzrokovati bolest. Izlučivanje virusa stolicom počinje neposredno prije prvih simtpoma i traje do 7 dana. Do pojave vodenastih stolica dolazi do 48 sati nakon kontakta sa uzročnikom. Obično su prisutni povraćanje i povišena temperatura. Simptomi kod djece su teži nego kod odraslih. Rotavirusi su značajni uzročnici tzv. putničkih proljeva. Prevencija bolesti se postiže općim sanitarnim mjerama. Dojenje – štiti novorođenče, jer majčino mlijeko sadrži antitijela protiv virusa. Na raspoloagnju je i oralna vakcina.

Adenovirusi su drugi najčešći uzročnici proljeva kod djece (iza rotavirusa). Obolijevaju djeca mlađa od 2 godine, jer iza 10-te godine života većina osoba posjeduje serumska antitijela protiv multiplih serotipova. Ponekad se mogu zaraziti i starija djeca i odrasli u njihovoj okolini. Oboljevaju i specifične skupine odraslih, naročito regruti ili osobe u sličnim poluzatvorenim kolektivima. Tada se adenovirusne infekcije javljaju epidemijski. Adenovirusni gastroenteritisi javljaju se tokom cijele godine, iako nešto češće u jesen i proljeće. Virus se prenosi fekalno-oralnim putem. Visoko je kontagiozan. Lučenje virusa stolicom počinje dva dana prije pojave prvnih simtpoma i traje 10-14 dana. Inkubacija iznosi od 3 do 10 dana. Simptomi bolesti uključuju pojavu proljeva i povišene temperature i javljaju se u blažem obliku nego oni kod rotavirusa ali proljev duže traje i do 14 dana.

Astrovirusi uzrokuju 5-10% proljeva kod djece, zatim proljeve kod osoba čiji je odbrambeni sistem narušen (imunokompromitovane osobe) i kod starijih osoba. Proljev koji se javlja je blaži nego onaj koji uzrokuju norovirusi i rotavirusi. Kod imunokompromitovanih osoba astrovirusi mogu biti prisutni duži vremenski period.

Dijagnoza virusnih gastroenteritisa se postavlja klinički, epidemiološki i laboratorijski. Laboratorijska dijagnostika je vezana za dokazivanje virusa u stolici, a ponekada i antitijela u krvi bolesnika.