hpvMZU Evropi je mjesec januar posvećen borbi protiv HPV infekcije i karcinoma grlića maternice. Od karcinoma grlića maternice svakih 18 minuta u svijetu umre jedna žena, u Evropi godišnje umre 30.000 žena, a inficirano ih je više od 170.000, u Bosni i Hercegovini ovo je druga bolest po učestalosti i smrtnosti, odmah iza karcinoma dojke! Od karcinoma grlića maternice sve češće obolijevaju mlade žene, čak i one starosti od 22 godine. Dovoljno razloga da se intenzivno posvetimo ovom problemu.

 

Obzirom da je uzrok nastanka karcinoma grlića maternice dobro poznati humani papiloma virus (HPV), da su putovi prenosa infekcije jasni, te da se bolest uspješno liječi ako se rano otkrije, od ove bolesti ne bi smjela da umre ni jedna žena. Kako bi se zaštitili od ove opake bolesti potrebno je znati sve o ovoj bolesti, te poduzeti mjere zaštite, redovno se kontrolisati i na vrijeme liječiti.

HPV infekcija je problem i žena i muškaraca. Istina, HPV najčešće uzrokuje karcinom grlića maternice, ali može da dovede do nastanka karcinome penisa, anusa, usta i žerijela. HPV , tzv. niskog rizika mogu dovesti do nastanka spolnih bradavica, kondiloma, koje ugrožavaju seksualno zdravlje i mogu dovesti do teških deformiteta.

HPV infekcija se prenosi spolnim putem. Procijenjuje se da se svaki seksualno aktivni muškarac u toku svog života bar jednom zarazi sa HPV. Kondom ne štiti od prenosa virusa. Jedna osoba može biti istovremeno inficirana sa više tipova virusa. Ovi virusi inficiraju područje genitalija i oko genitalija, uključujući kožu penisa, te kožu oko penisa i oko anusa. Mogu inficirati i sluznicu usta i ždrijela. Različiti HPV tipovi su specifični za kožu ili sluznicu. U zavisnosti od tipa virusa na mjestu infekcije mogu se razviti spolne bradavice, kondilomi ili karcinomi, bolesti različite težine i prognoze

Infekcija može ostati dugo vremena bez ikakvih simptoma i spontano nestati. Kod otprilika 20% inficiranih žena, ona prelazi u hroničnu iz koje se može razviti karcinom. Karcinom uzrokuju tzv. HPV visokog rizika. Neki od tipova češće uzrokuju karcinom od drugih. Među njima su najopasniji genotipovi 16 i 18, jer su oni u 70% slučajeva uzročnici nastanka karcinoma.

Hronična HPV infekcija dovodi do promjena na ćelijama grlića maternice koje se mogu vidjeti citološki (PAPA test). Težina promjena na ćelijama se označava kao: ASKUS, CIN1, CIN2, CIN3, invazivni karcinom.

Prije nego što dođe do vidljivih promjena na grliću maternice može se virusološki NASBA test dokazati aktivnost virusa u pravcu izazivanja karcinoma, odnosno može se dokazati da virus pokreće produkciju proteina (onkoproteini), koji dovode do promjena u ćelijama u smislu nekontrolisanog rasta i nastanka tumora.

Prvi znaci bolesti mogu biti vaginalno krvarenje, kontaktno krvarenje poslije spolnog odnosa. Također, umjerena bol u toku spolnog odnosa i vaginalni iscjedak su simptomi raka grlića maternice. U uznapredovale bolesti, metastaze mogu biti prisutni u trbuhu, plućima ili drugdje. Simptomi uznapredovalog raka vrata maternice mogu uključivati: gubitak apetita, gubitak tjelesne težine, umor, bol u zdjelici, bol u leđima, bol u nogama, oticanje nogu, teška krvarenja iz vagine, lomove kostiju, i / ili (rijetko) istjecanje urina ili fekalija iz vagine.

Da bi se spriječio nastana teške bolesti, infekciju treba što prije otkriti, po mogučnosti prije nastanka bilo kakvih promjena na ćelijama. Prevencija uključuje redovne ginekološke preglede, PAPA test i testiranje na prisustvo HPV infekcije.

HPV infekcija se može dokazati samo molekularnim metodama. Postoji više različitih testova koji mogu dokazati prisustvo virusa, odrediti njegov genotip, eventualno postojanje miješane infekcije i aktivnost virusa u pravcu stvaranja karcinoma. Za ovo testiranje potrebno je odgovarajući uzorak. To može biti bris cerviksa, bris mokračne cijevi kod muškaraca, bris anusa, usta, ždrijela i promjena na koži i sluzokožama. Uzorci se obrađuju u molekularnim metodama (real time PCR, test hibridizacije, NASBA) itd) u cilju dokazivanja virusne nukleinske kiseline i njene analize.

Zavod za biomedicinsku dijagnostiku i istraživanje NALAZ, zajedno sa Asocijacijom XY i Biomedica se aktivno uključio u kampanju „Evropska nedelja prevencije karcinoma grlića maternice“ (CCPW – Cervical Cancer Prevention Week). U tom pravcu smo oštampali 6000 letaka sa svim potrebnim i važnim informacijama vezanim za karcinom grlića maternice, održali smo više stručnih i naučnih sastanaka, studentima smo održali više edukativnih predavanja i kao volontere smo ih uključili u kampanju, organizovali smo TV emisije i napisali više članaka za novine.

Zavod NALAZ i Biomedica će u narednih 30 dana omogućiti pregled na HPV i muškarcima i ženama po cijeni od 80 KM, što je za 50% od realne cijene. Muškarcima ćemo uzimati uzorke u Zavodu NALAZ, a ženama će bris cerviksa uzeti njihovi ginekolozi sa sa brisevima, koje će dobiti u NALAZU.

Svako je odgovoran za svoje zdravlje i treba da poduzme sve da ga očuva!

Akademik prof.dr. Mirsada Hukić