Činjenice o karcinomu grlića maternice
Po svojoj učestalosti karcinom grlića maternice se nalazi odmah poslije karcinoma dojke. Primarni uzročnik cervikalnog karcinoma je perzistentna infekcija genitalnog trakta sa nekim od specifičnih tipova humanog papiloma virusa (HPV). Bolest najviše pogađa žene starosti između 15 i 44 godine. Procijenjuje se da je u svijetu od karcinoma grlića maternice oboljelo 2,274.000 žena, svake godine se registruje oko pola miliona novooboljelih, dok oko 250.000 umre. Infekcija sa humanim papiloma virusom (HPV) infekcije ugrožavaju zdravlje i život muškaraca.
Humani papiloma virusi (HPV) su veoma rasprostranjeni u svijetu. Procijenjuje se da se svaka seksualno aktivna osoba u toku svog života bar jednom zarazi sa HPV. Do sada je otkriveno preko 100 HPV tipova, a više od 40 se prenosi seksualnim kontaktom. Ovi virusi inficiraju područje genitalija i oko genitalija, uključujući: kožu penisa, kožu oko penisa, velike i male stidne usne, predvorje rodnice, grlić maternice i kožu oko anusa. Mogu inficirati i sluznicu usta i ždrijela. Različiti HPV tipovi su specifični za kožu ili sluznicu. U zavisnosti od tipa virusa na mjestu infekcije mogu se razviti spolne bradavice, kondilomi ili karcinomi, bolesti različite težine i prognoze.
Virus se lako prenosi i širi izravnim kontaktom sa zaraženom kožom i sluznicama, koje ne moraju biti oštećene, premda oštećenje pogoduje zarazi. Najčešče se to dešava u toku seksualnog kontakta: vaginalnog, analnog ili oralnog.
U največem broju slučajeva (70-80%) HPV infekcija je asimptomatska ili subklinička. Premda osoba nema nikakve znake i simptome bolesti, ona je izvor infekcije za svog spolnog partnera, ili druge osobe sa kojima je u tijesnom kontaktu. Asimptomatska infekcija je veoma važna za održavanje i širenje virusne infekcije među ljudima.
Dijagnostika
Spolne bradavice se mogu dijagnostikovati klinički. Molekularnim metodama se može dokazati HPV infekcija i izvršiti procjena rizika od nastanka karcinoma. HPV testiranju se podvrgavaju i muškarci i žene. Za dijagnostiku karcinoma potrebana je biopsija i patohistološki pregled.
Terapija
Genitalne bradavice i kondilomi se mogu tretirati hiruški i medikamentozno. Danas se u terapiji primjenjuje: krioterapija sa tečnim azotom, laserska hirurgija, ekcizija hirurškim putem, elektrokauterizacija, podophyllin 10%-25% i trihlorsirćetna kiselina. Ukoliko se ne tretitaju bradavice mogu perzistirati, širiti se ili spontano nestati. Nekoliko mjeseci nakon terapije, bradavice se mogu ponovo pojaviti. Često je potrebno provesti nekoliko tretmana, da bi se oslobodili bradavica.
Karcinom grlića maternice, penisa, anusa, ždrijela itd. se tretira hiruški, radioterapijom i hemoterapijom.Često se kombinuje više načina liječenja. U posljednje vrijeme u terapiji se koriste tzv. terapijske HPV vakcine, koje stimuliraju ćelijski imuni odgovor i na taj način podspješuju izlječenje.
Prevencija HPV infekcije
Prevencija HPV infekcije je vrlo kompleksa jer u večine osoba infekcija traje godinama, bez ikakvih znakova ni simptoma bolesti. Upotreba kondoma smanjuje mogučnost infekcije sa HPV, ali nije sigurna zaštita. U mnogim zemlajama je obavezna HPV vakcina. Optimalno doba za vakcinaciju djevojčica i dječaka je od 11 ili 12 godina, ili prije stupanja u spolne odnose.
Vaš NALAZ